הקשבה

שילה כץ | מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ זוגי ואישי

מספרים על הצדיק הירושלמי ר’ אריה לוין, שפרופסור ירושלמי ידוע היה שולח אליו חולי נפש והוא היה מרפא אותם.
פעם פנה הפרופסור לר’ אריה בשאלה: “איך אתה מרפא אותם? מה אתה עושה להם? גלה לי את הסוד”. ענה לו ר’ אריה: “אני לא עושה שום דבר, אני רק מקשיב להם”.

ביטויים שונים יש בעברית לבטא את פעולת האוזניים: שמיעה, האזנה, הקשבה. לא משנה באיזו מילה נשתמש, העיקר שהאדם המקשיב יהיה נוכח (לאו דווקא פיזי) בשיחה, ייתן תשומת לב, יהיה מרוכז, יעביר תחושת שותפות והתייחסות לדברי הדובר.
יתרו חותן משה מגיע מארץ מדיין וכבר ב”טיול” הראשון שלו ברחבי מחנה ישראל, יש לו הצעות למשה: “אַתָּה תֶחֱזֶה מִכָּל הָעָם אַנְשֵׁי חַיִל יִרְאֵי אֱ-לֹהִים, אַנְשֵׁי אֱמֶת שֹׂנְאֵי בָצַע; וְשַׂמְתָּ עֲלֵהֶם, שָׂרֵי אֲלָפִים שָׂרֵי מֵאוֹת, שָׂרֵי חֲמִשִּׁים, וְשָׂרֵי עֲשָׂרֹת” (שמות פרק י”ח פסוק כ”א).
משה מקשיב ומקבל את דברי יתרו: “וַיִּשְׁמַע מֹשֶׁה, קוֹל חֹתְנוֹ; וַיַּעַשׂ, כֹּל אֲשֶׁר אָמָר” (שם, פסוק כ”ד).
המיוחד בפסוק הנ”ל הוא היכולת של משה, נביא הנביאים, האיש אשר דיבר עם פרעה, מביא 10 המכות, המוציא את בני ישראל ממצרים, הקורע להם את הים, הנותן להם את התורה, והוא מוכן ומזומן להקשיב ליתרו, ועוד יותר מכך לקבל לחלוטין ובשלמות את הצעתו. משה אינו בוש מלשמוע את האחר, ללמוד ממנו את הראוי והנכון, ולבצע את הדרוש תיקון בצורה מוחלטת ומושלמת.
כשמשה הסביר ליתרו מדוע הוא יושב ושופט לבדו את העם מבוקר עד ערב, הוא נותן 2 סיבות: “כִּי-יִהְיֶה לָהֶם דָּבָר, בָּא אֵלַי, וְשָׁפַטְתִּי, בֵּין אִישׁ וּבֵין רֵעֵהוּ (סיבה א), הוֹדַעְתִּי אֶת-חֻקֵּי הָאֱ-לֹהִים, וְאֶת-תּוֹרֹתָיו” (סיבה ב) (שם פס’ ט”ז).
משה יודע שהוא אמור להעביר את דבר ה’ ואת חוקיו לעם, אך בדבריו ליתרו הוא פותח דווקא בסיבה האחרת, (ואולי החשובה יותר) “ושפטתי בין איש ובין רעהו” – העם רוצה לדבר איתי. העם שיש לו בעיה רוצה לדעת שהמנהיג שומע אותו, רואה אותו ומתייחס אליו. “ושפטתי בין איש ובין רעהו” – משה יודע שהוא חייב להיות האוזן הקשבת לשני הצדדים. האדם הפשוט רוצה שגם ה”גדולים” יקשיבו לו ויתייחסו אליו.
גם בזוגיות יש צורך בהקשבה מלאה, בנתינת תשומת לב, בהתייחסות ובריכוז מלא לבן/בת הזוג שמדבר/ת. שני בני הזוג רוצים שהצד השני ישמע אותם, שתהיה להם אוזן קשבת וכתף להניח עליה את הראש.
חשוב לדעת כי לעיתים קרובות בן הזוג המדבר אינו מחפש דווקא פתרון, הוא/היא מחפשים שיקשיבו להם, ושיתייחסו לדבריהם. הם צריכים שמישהו יעצור את שטף היום לכמה רגעים, יסתכל להם בעיניים, יקשיב למה שהם אומרים, יראה אמפטיה ויתייחס אליהם. ההקשבה עצמה כבר מהווה “פתרון”.

הכותב הוא בעל קליניקת 'מיזוג' – זוגיות. התחדשות. העצמה.
מעביר הרצאות וסדנאות בנושאי זוגיות. לתגובות : meezoog1@gmail.com ,054-7002069

כתבות נוספות באותה קטגוריה

הקשבה

שילה כץ | מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ זוגי ואישי מספרים על הצדיק

קרא עוד »

אנוכי

שילה כץ | מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ זוגי ואישי משה רבינו נבחר

קרא עוד »

חיבורים

שילה כץ | מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ זוגי ואישי לפעמים עומד האדם

קרא עוד »

מי אלה?

שילה כץ | מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ זוגי ואישי פרשת שמות מפרטת

קרא עוד »

לך לך

שילה כץ | מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ זוגי ואישי גל עכור מנוסס

קרא עוד »

בחירות

שילה כץ | מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ זוגי ואישי לפני כמה ימים

קרא עוד »