סוכות תש"פ

מדריך

נועם ארנון

תל חברון
המקום שבו (באמת) הכול התחיל

נועם ארנון

לא רבים הם האתרים המקראיים שאפשר לראות בהם את ההתאמה המלאה בין פסוקי התנ"ך לבין המציאות בשטח; בתחום זה – ולא רק בו – תל חברון מוביל בקרב האתרים המקראיים. בתל חברון תוכלו לראות את המקום שבו (באמת) הכול התחיל: יסודותיו וראשיתו של עם ישראל, עיר האבות והאימהות, השורשים הקדומים ביותר של העם היהודי.
העיר חברון היא אחת הערים העתיקות בארץ ובעולם. חומות העיר הקדומה, בת 4,500 שנים (תקופת הברונזה הקדומה) והעיר מימי האבות – מתקופת הברונזה התיכונה – עם אבני הענק, עומדות וממשיכות להרשים את המבקרים כמו שהרשימו את שנים עשר המרגלים לפני אלפי שנים. עצי זית עתיקים ציוריים ונדירים ומעיין קדום משלימים את התמונה המקראית, ולידם בית ישראלי, בית ארבעה מרחבים שמעליו בית ישראלי חדש, המהווים יחד המשך היסטורי מופלא של בית יהודי בן אלפי שנים.

למי שמחפש ממצאים מתקופה חדשה יותר, 'רק' אלפיים שנה, מצפה תגלית מרתקת: רובע יהודי מתקופת בית שני נחשף לאחרונה, ובו בתי מגורים, מפעל לייצור כדי חרס, גיתות יין, בתי בד לשמן, וגולת הכותרת של התל, הממצא המדהים ביותר: שני מקוואות ענק שלמים ומזמינים עומדים ומצפים כמו לפני אלפיים שנה לחקלאים הטובלים לפני הפקת היין והשמן בטהרה לקראת שליחתם לבית המקדש.
כיום ההגעה לתל חברון קלה ופשוטה. התל עבר חשיפה ושימור ופתח את שעריו במערך האתרים שמפעילה רשות הטבע והגנים.
מדריכי מדרשת חברון ידריכו בימי חול המועד סיורים ללא תשלום, ונוסף על כך יופיעו באתר שחקני חברון ויהיו בו גם הפעלות יצירה לילדים. כמו כן יעמדו לרשות המבקרים סוכות מרווחות ומרכז המבקרים 'לגעת בנצח' בבית הדסה בחברון, שבו אפשר לצפות בחיזיון אור-קולי מרהיב וליהנות ממזנון מפנק ומשירותים מודרניים.
כמובן, עוד לא דיברנו על מערת המכפלה, אתר מדהים ששווה מאמר נפרד. ליד מערת המכפלה ייערך מופע שמחת בית השואבה בהשתתפות מגוון זמרים חסידיים, ובהם חיים ישראל, אהרן רזאל, ליפא שמלצר, בני פרידמן, יונתן שיינפלד, הקינדרלך ועוד.
אם כן, בשנים האחרונות חברון עולה על מפת התיירות המקראית וההיסטורית כאחד האתרים החשובים והמרכזיים בארץ. הביקור בטוח ומזמין, וכדאי לבוא בימי חול המועד!

סיורים בירושלים

מאיר טרבלסי

מדרשת קדמת ירושלים מזמינה את הציבור הרחב לסיורים חינמיים בכפר השילוח ובעיר העתיקה בחול המועד סוכות.
שני הסיורים שונים זה מזה ומעניינים במיוחד, ובהם ילמדו המסיירים על אודות התחדשות ההתיישבות היהודית הודות לפעילותה של עמותת עטרת כהנים, שמטרתה להשיב בתים של יהודים שננטשו או שנגזלו בעקבות הפרעות.
המסיירים יבקרו בבתים אלו ובמקומות המיוחדים לעם היהודי, יצפו בנופים ייחודיים של העיר העתיקה וילמדו על ההתיישבות היהודית ועל מה שסביב לה. הסיורים ייערכו בחול המועד סוכות, ביום שלישי–חמישי (א’–ג’ של חול המועד סוכות).ומה מחכה לנו בכל אחד מהם? כל המידע לפניכם:

סיור בעיר העתיקה

בסיור זה, הנערך ברחובותיה הקסומים של העיר העתיקה, נלמד על ההתיישבות היהודית המתחדשת ברחבי העיר.
רקע: ההתחדשות היהודית בירושלים ובארץ התפתחה במיוחד בעליית תלמידי הגר”א (הגאון רבי אליהו מווילנה) ותלמידי החת”ם סופר לפני כ-250 שנה. קצתם התיישבו בצפת וקצתם בירושלים, ולאט-לאט עברו מהרובע היהודי לכל רחבי העיר העתיקה. בכל העיר העתיקה גרו כ-5,000 יהודים עד תחילת הפרעות של שנת 1920. עם תחילת הפרעות החלה הידלדלות של הקהילה היהודית מהעיר העתיקה, אך בשנת 1967 החלה עמותת עטרת כהנים מחדשת את ההתיישבות היהודית בירושלים ומחזירה בתים שלפני הפרעות היו שייכים ליהודים.

במהלך הסיור נבקר בנקודת תצפית פנורמית מרהיבה בעיר העתיקה (360 מעלות), שאפשר לראות ממנה בין היתר את רחבת הר הבית, רכס הר הזיתים והר הצופים ואת חלוקת העיר העתיקה לרבעים. כמו כן נבקר בכותל הקטן, שהוא המשכו של הכותל המערבי, בבית ויטנברג, בבית הצלם ובפינה החמה (חנות הפתוחה תמיד, למעט יום הכיפורים ותשעה באב. בשבתות אפשר להתכבד בה בחינם).
מתי? הסיור יוצא מרחבת הכותל בכל רבע שעה החל מ-11:00 (ביום ד’ יצא הסיור הראשון ב-12:00). אורך הסיור כשעתיים.

סיור בכפר השילוח

בסיור זה נלמד על ההתיישבות של יהודי תימן עולי ‘אעלה בתמר’ שהקימו לרגלי עיר דוד, על הריסתה בפרעות תרצ”ו–תרצ”ח ועל חידושה כיום.
רקע: בשנת תרמ”ב עלתה ברגל מתימן לירושלים קבוצה של יהודים עקב תחושת שליחות וציונות של עקבתא דמשיחא. העיר הייתה צפופה, והם התיישבו על צלע הר הזיתים, מול עיר דוד. בשנת תרצ”ח, לקראת הפרעות, פינו הבריטים את כל התושבים מהמקום והתחייבו להחזירם ולדאוג להם למגורים לאחר הפרעות. הבטחה זו לא קוימה מעולם. לפני כ-15 שנה חזרה ההתיישבות הודות לעמותת עטרת כהנים. כמו כן לפני חמש שנים נגאל בית הכנסת המקורי ששימש את הקהילה התימנית המקומית. הוא הוכרז לאחרונה אתר מורשת, וכיום משפצים אותו לקראת הקמתו כמרכז מורשת של יהדות תימן.

במהלך הסיור נבקר בבית הכנסת המקורי ששימש את הקהילה היהודית דאז ובבתים יהודיים נוספים במקום, וככל הנראה גם ניפגש עם תושבי המקום.
מתי? הסיור יוצא משער האשפות בשעות 11:00–16:00, בכל שעה עגולה. הסיור מיועד למשפחות אך אינו מתאים למתקשים בהליכה ולעגלות.

סיורים בשומרון

מרכז סיור ולימוד שומרון

דיר קלעה – מנזר המצודה

בחג הסוכות הקרוב תוכלו ליהנות משלל אירועים בשומרון. לפניכם שני מסלולים מרתקים המוצעים למבקרים בפסטיבל, ולאחר הטיול תוכלו להמשיך לעבר נחל קנה והאירועים בגב ההר:

למטיילים ברגל

סוג טיול: למשפחות ולחובבי ארכאולוגיה
אורך הטיול: כשעתיים
נקודת התחלה וסיום: נכנסים ליישוב פדואל ומתקדמים עד לצומת רחובות שצורתו T, ושם פונים ימינה עד לחניון המכינה (“חוסן”), סמוך לגדר היישוב. צועדים מערבה לעבר הגדר וממשיכים שמאלה עד שמבחינים בשער בגדר. מהשער צועדים בשביל הירוק לדרום-מערב כ-150 מטר, עד תצפית שבה נדנדה וספסל. מהתצפית השביל ממשיך דרומה ומוריד אותנו למצודה. אפשר להמשיך עוד כ-20 מטר מעבר למצודה, לעבר דרום-מערב, למערת נזירים מעניינת. המסלול נמשך עד לצומת דיר בלוט שבדרך לבית אריה, ואפשר להמשיך בו או לחזור באותה דרך.
שירותים ומים: אפשר להשתמש בשירותי בית הכנסת המרכזי (בצומת ה-T פונים שמאלה במקום ימינה. בית הכנסת הוא המבנה המפואר משמאל).

סימון שבילים: שביל ירוק במפת סימון שבילים 7, השרון ומערב השומרון.
מה יש לראות? את המנזר הגדירו אנשי הסקר הבריטי “אולי היפה והשמור שבמנזרים החרבים בארץ ישראל”. הוא הוגדר כך משום שקירותיו נשתמרו לגובה של עד שבעה מטרים, ובקיר הדרומי נשתמרו אפילו חלונות. במשקוף הכניסה חקוק צלב. בכניסה למנזר פזורים שברי כותרות וחלקי עמודים ובמרכז המנזר שרידי כנסייה הבנויה בצורת בזיליקה (סיטראות, נרתקס ואפסיס). מצפון לכנסייה אפשר לזהות

שרידי קפלה – תא תפילה. במרחב המנזר שרידי חדרים שבאחד מהם – זה הסמוך לפינה הדרומית-מזרחית – אפשר לראות גת גדולה מהתקופה שקדמה למנזר. סביב המנזר כמה בריכות מים ששימשו את יושביו. בהמשך המסלול יש קבר נזירים שצורתו דו-מקמר, ובסמוך מערה בעלת שתי מפלסים. בעליון נמצא מעיין עונתי קטן וכן שרידי אפסיס חצוב ששימש לתפילה והתבודדות. אפשר לחזור או להמשיך עם הסימון עד לצומת דיר בלוט, שיש בו מחסום של צה”ל, על הכביש שבין פדואל לבית אריה.
מה הסיפור? ובכן, המנזר שלפנינו נבנה על גבי מבצר מהתקופה הרומית. הוא נועד כנראה לשמור על הדרך העולה להר מדרום. המנזר, לדברי החוקרים, שייך לחלק מקו מנזרים מדרום לנחל קנה ומצפון לדרך העתיקה העולה ממישור החוף אל גב ההר צפונית לירושלים, דרך אנטיפטריס–גופנה. מנזרים אלו היו מצודות ביזנטיות, ותפקידם היה לחצוץ בין האזורים שבשליטה ביזנטית לבין האזור שמצפון לנחל קנה, שהיה בשליטת השומרונים. השלטון הביזנטי, שלא כשלטון הרומי שקדם לו, פעל נגד ההישמרות של העדה השומרונית כעדה נפרדת וגזר עליה גזרות קשות כדי להחלישה. גזרות אלו היו גורם מתסיס והולידו כמה מרידות נרחבות של השומרונים נגד השלטון. השומרונים הצליחו כאמור לדחוק את השלטון עד אל מעבר לנחל קנה מדרום, ובקו זה נבנו המנזרים-מצודות. המנזר פעל כקיבוץ קטן, ועשרות הנזירים שישבו בו פיתחו חקלאות לצורך מחייתם במקום. לאחרונה נחשפה במנזר רצפת פסיפס (את הפסיפסים היפים מהמנזר אפשר לראות במוזאון השומרוני הטוב) ובה כתובת המברכת את הקיסר יוסטיניאנוס, שבשנת כהונתו ה-18 הושלמה בניית המנזר. לפי נתון זה הוקם המנזר בשנת 545 לספירה.

למטיילים ברכב

את הסיור נפתח במרפסת של המדינה, תצפית פנורמית ייחודית מהיישוב פדואל אל עבר כל מישור החוף והשפלה. התצפית נמצאת בשטח היישוב, והשילוט אליה ברור ונוח. שם נוכל ליהנות מפסטיבל המרפסת של המדינה הנערך זו השנה השישית ומושך אליו מטיילים מכל רחבי הארץ.
מפדואל נמשיך לעבר היישוב רחלים וניכנס היישר ליקב טורא, יקב בוטיק ייחודי עטור פרסים. את היקב מנהלים ביד רמה ארז וורד בן סעדון, ואנו ממליצים להגיע, להיכנס, לטעום ולהתרשם מתוצרת ארץ השומרון.

מהיישוב רחלים נצא צפונה על כביש 60 עד לחטמ"ר שומרון, ואנו ממליצים בחום להיכנס לבית הקפה 'אחותי' ולהתרענן קצת מהנסיעה בארוחת בוקר כפרית, בקינוחים ובמשקאות. אחרי התרעננות נגיע בנסיעה קצרצרה ליישוב איתמר. רכס גבעות איתמר טומן בחובו צורות התיישבות מעניינות, חוות חקלאיות, פינות חי ועוד. הנקודה הראשונה שלא כדאי לוותר עליה היא הנקודה הכפרית באיתמר, ובה תוכלו ליהנות מסדנאות לילדים, נוער ומבוגרים (בתיאום מראש), מפינת חי ומארוחות שטח ייחודיות. 
משם נמשיך לעבר חוות גבעות עולם, חווה אורגנית ייחודית היושבת על ראש הר נישא במקום יפה ומטופח. בחווה מייצרים גבינות, קמח וביצים, והכול-הכול אורגני. אפשר לסייר בחווה, להתרשם מהמקום, לבקר בבור קסום שבו ייצרו ושימרו יין בתקופה הקדומה וכמובן לקנות ממוצרי החווה.

אחרי גבעות איתמר נמשיך בנסיעה לעבר היישוב אלון מורה, היושב על רכס הכביר. הר כביר, המכונה גם השפיץ של השומרון, הוא שמורת טבע ייחודית ויפהפייה ומקום אסטרטגי ביותר. בימים של ראות טובה אפשר לראות ממנו את החרמון! הר כביר צופה על נחל תרצה, מקום כניסת עם ישראל לארץ בימי יהושע בן-נון. בנקודה אסטרטגית על ההר, ליד קבר שייח, הוצבו משקפות הצופות ב-360 מעלות על כל הסובב את השומרון. משם אפשר לקפוץ ליקב כביר היפהפה וליהנות מיין טוב ומארוחה. בסיום היום בשומרון אפשר להישאר ללון בצימרים קסומים, נוף שומרון, על פסגת רכס כביר. הצימרים צופים על נופו המדהים של נחל תרצה, והקימו אותם שלומי ועינב בר-און. 
קבוצות יכולות ללון במחירים סבירים מאוד בבית ההארחה פנינת השומרון שביישוב הר ברכה או במרכז סיור ולימוד שומרון שבשבי שומרון. 

בבוקר נוכל לצאת לעבר הר ברכה, ושם אפשר לקפוץ לגן הלאומי הר גריזים, שיהיה פתוח כל חול המועד סוכות ויציע למטיילים סיורים עם שחקני תיאטרון, סדנה להכנת עפיפונים, סרט על האתר ועוד. משם נוכל להמשיך לשכונה השומרונית ולקפוץ למפעל טחינה הר ברכה הידוע, המייצר את אחת הטחינות הטובות בארץ. בדרך חזרה משכונת השומרונים נוכל לעצור במצפה יוסף ולהשקיף אל עבר שכם וקבר יוסף בתצפית מרשימה, ונסיים בעוד קצת טעימות יין ביקב ברכה על ההר עטור הפרסים. שם אפשר לעצור גם לארוחת צוהריים בשרית מצוינת.

סיורים בגוש עציון

עין סג'מה – עין יצחק

מה? נביעה קסומה ובריכת מים נהדרת. המעיין נובע במדרון נחל סג'מה, המכונה גם ואדי גן עדן. המים במקום נקיים, ועומקם כ-1.5 מטר. במקום תוכלו למצוא פינות צל, שולחנות פיקניק ונדנדות.המעיין שופץ לזכרו של יצחק ויינשטוק ז"ל, ולכן נקרא גם עין יצחק.
איפה? נוסעים לעבר בת עין, פונים ימינה לפני הלולים (יש שילוט במקום) ונוסעים בעקבות הסימון הכחול עד עין סג'מה.

בריכת דובק

מה? במרחק של 200 מטר מעין סג'מה תוכלו למצוא את בריכת דובק.
בריכת דובק קרויה על שמו של דב ויינשטוק ז"ל, שהיה סייר השדות של המועצה האזורית גוש עציון ואיש חינוך שריכז סביבו בני נוער שמסגרות החינוך לא יכלו להתמודד איתם.
לאחר מותו נבנתה לזכרו בריכה. שטחה כ-4X4 מטרים ועומקה כ-2 מטרים, והיא מתמלאת מהמים הגולשים מעין יצחק.
איפה? השביל שמימין לעין סג'מה יוביל אותנו בהליכה קצרה של 200 מטר היישר לבריכת דובק.

דרך האבות

מה? בדרך זו עברו אבותינו בדרכם על גב ההר. לאורך הדרך תצפית על מקום הקרב בין החשמונאים ליוונים, מקווה טהרה עתיק ואבני מיל רומיות בנות אלפי שנים. המסלול עובר בנוף הררי מרהיב, כר לפרשיות היסטוריות ולחיי עמל וחקלאות בימי קדם.
איפה? מחנים את הרכב באלון הבודד, השוכן כ-200 מטר מדרך האבות, וצועדים מזרחה כ-400 מטר על שביל העפר עד שמגיעים לאבן המיל בצד הדרך. ממשיכים כ-100 ופונים שמאלה אל מקווה הטהרה שאליו יורדות מדרגות אבן.
במהלך הדרך יחכו לנו שלושה שלטים במסגרת מיזם 'שילוט חווייתי', ונוכל לקרוא בהם הסבר על האתר ובעיקר לסרוק את הברקוד ולראות סרטון קצר מעניין ומצחיק על המקום.

מערת חריטון

מערת חריטון נקראת גם מערת אל מעצה, והיא אחת המערות בגדולות בארץ. זו מערה קרסטית, שנוצרה עקב המסת הגיר. המערה נמצאת במורדות היישוב תקוע, בסמיכות למנזר חריטון, ופתחה קל לאיתור בזכות שני גושי סלעים מרובעים המכונים לוחות הברית אשר ניצבים לפניו. אל המערה יש להיכנס רק בהובלת אנשים המכירים את המערה.
עומק המערה: 400 מטר אורך כולל של המחילות: כ-4 ק"מ, מספר האולמות והחדרים: 55

גן לאומי הרודיון

הר מלאכותי בצורת חרוט שבנה הורדוס ומשלב ארמון מפואר ומבצר.ביום ראשון ושני, 13–14 באוקטובר, וביום רביעי עד שלישי, 18–22 באוקטובר, בשעה 11:00 בלבד ייערך סיור במקום שבו בחר המלך הורדוס הגדול להקים את אחוזת הקבר שלו ונתן לו את שמו. המטיילים ייהנו מתצפית נוף מרהיבה למדבר יהודה וירושלים, יבקרו בארמון מבוצר, ירדו למאגרי המים ויתרשמו משרידי קבר הורדוס שנחשפו לאחרונה באתר.
*ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.
נוסף על כך אפשר לטייל עם החוברת "פקחים צעירים" לכל המשפחה: מטיילים בשמורה עם חוברת ההפעלות והמשימות והופכים לפקחים צעירים השומרים על ערכי הטבע והמורשת. אפשר להוריד את

החוברת באתר רט”ג או לקבלה בתמורה ל-10 ₪. 
עלות: 29 ₪ למבוגר | 15 ₪ לילד
שעות פעילות: 8:00–17:00
מקום: בווייז – גן לאומי הרודיון טלפון: 02-5953592

בנימין

לרשות המטיילים בבנימין תעמוד תחנת מידע ובה יועצי טיולים בשבילכם מיום שלישי עד יום חמישי מ-9:00 עד 21:00, וביום שישי מ-9:00 עד 13:00.
טלפון: 1800-34-54-54
מידע מפורט על כל הפעילויות והסיורים המודרכים תוכלו למצוא באתר "סוכות בבנימין"

שילה הקדומה והחזרה לעבר

עיר המשכן הקדומה חוזרת לעבר במגוון פעילויות והפתעות! בואו למסע משפחתי לבני כל הגילים אל אחד האתרים החשובים בישראל וצאו למסע ייחודי בין שלושה מיצגים מרהיבים שיופעלו בכל רבע שעה: מגדל הרואה, הולוגרמת המשכן ובתי המחסנים.
מתי? פתוח בכל חול המועד סוכות בשעות 9:00–18:00.
פרטים נוספים אפשר לקבל באתר שילה הקדומה.

שביל המעינות

שביל המעיינות בפארק גיבורות התנ"ך הוא מסלול מעגלי וקל להליכה (גם לילדים) שאורכו כשלושה ק"מ. השביל משלב כל מה שאפשר לבקש מטיול: נוף הרים, חורש ארץ-ישראלי ירוק, פינות פיקניק מוצלות וכמובן הרבה מים.
את המים תפגשו בחמישה מעיינות הקרויים על שם גיבורות תנ"כיות שפעלו באזור בנימין: מעיין רחל, מעיין שארה, מעיין דבורה, מעיין חנה ומעיין אחינועם. בתום סדרת המעיינות יוליך אתכם השביל חזרה אל נקודת ההתחלה ויפגיש אתכם גם עם דרך רומית עתיקה.
שימו לב: המסלול אינו מונגש לעגלות ילדים, אך בהחלט מתאים לתינוקות במנשאים ולילדים קטנים.
איך מגיעים? כותבים בווייז שביל המעיינות (פארק גיבורות התנ"ך)

אל המעיין בטרקטורוני שילה

חוויית אדרנלין וטבע בטרקטורונים, ג'יפים ואופניים.
מסע רכוב בעמק שילה המרהיב המספק שפע של חוויות, אתגרים וסיפורים.
נוסף על טיולים בטרקטורונים יש אפשרויות טיול באופני שטח חשמליים, טיול ג'יפים ברחבי בנימין, פיינטבול בזירה מותאמת ועוד.
פתוח בחול המועד. לפרטים ולהזמנות: 02-9920235