עושה טוב מקבל טוב

אורי שכטר, מנהל אגף שורשים בארגון רבני צהר ופעיל חברתי.

קוראים לי חיים, ויש לי בת שקוראים לה ציפי. ציפי היא שוטרת ואמא לשני ילדים. לפני 9 חודשים היא נדקרה בשער הפרחים בירושלים על ידי מחבל והפכה להיות נכה 100%. היא נמצאת בכלא בבית החולים כבר תשעה חודשים

יום אחד, לפני שלוש שנים, נכנס למשרדי אדם שנשלח להחתים אותי על איזה טופס, ראיתי הרבה עצב וכאב על פניו. שאלתי אותו: “מה שמך? ולמה אתה עצוב כל כך?”
הוא ענה: “קוראים לי חיים, ויש לי בת שקוראים לה ציפי. ציפי היא שוטרת ואמא לשני ילדים. לפני 9 חודשים היא נדקרה בשער הפרחים בירושלים על ידי מחבל והפכה להיות נכה 100%. היא נמצאת בכלא בבית החולים כבר תשעה חודשים”.
לא הבנתי ושאלתי אותו: “היא בכלא, או בבית החולים? אני לא מבין”.
הוא הסביר: “בגלל פציעתה הקשה של ציפי היא אמורה לעבור לבית מונגש ומותאם למצבה הקשה. הבית צריך לכלול חדרים לילדים, למטפלות, שמטפלות בה 24 שעות ביממה. הבית אמור להיות בין בית החולים הדסה עין כרם, לבית הלוחם ירושלים, שבמקומות אלו היא תצטרך לעבור טיפולים עד סוף חייה”.

שאלתי “ומשרד הביטחון לא עוזר לכם?” והוא ענה: “משרד הביטחון עוזר לנו במיליון וחצי ש”ח. גם לפני 30 שנה משרד הביטחון עזר באותו הסכום במקרים קשים כאלו, אבל לפני שלושים שנה הייתי יכול לקנות משק במושב בסכום הזה. היום אתה לא יכול לקנות אפילו דירת שני חדרים בירושלים. אפילו מכרנו את הבית של ציפי וגם זה לא הספיק”.
אחר כך חשבתי בליבי ‘אל תשאל את השאלה הבאה’ ובכל זאת העזתי ושאלתי: “כמה כסף חסר?”
הוא ענה: “מיליון שקל”.
הסתכלתי עליו, ולא יודע מאיפה היה לי את האומץ והביטחון להגיד לו את המשפט הבא: “אל תדאג, חיים, בעזרת בורא עולם ובעזרת עם ישראל הנפלא נגייס מיליון שקל”.
הוא ניגש אלי כשחיוך גדול מרוח על פניו חיבק אותי בחזקה והודה לי. כשהוא יצא מהמשרד חשבתי לעצמי, זה מבחן לא פשוט באמונה שלך בבורא עולם ובעם ישראל. אמנם יצא לי לארגן כמה פרויקטים של גיוס כספים, אבל מיליון שקל, מאיפה מתחילים בכלל?
למחרת פניתי לכמה משרדי יחסי ציבור שיעזרו לי להרים קמפיין הדסטרט, אחד ענה “אני אחזור אליך”, שני אמר “אני עסוק” ועוד ועוד… למחרת קיבלתי “במקרה” טלפון מגל בייסברג מכר (שבהמשך הפך לחבר) שיש לו משרד יח”צ. הוא ביקש שאקפוץ אליו אם אני עובר באזור ביצרון. עניתי לו שאני “במקרה” עובר באזור שלו באותו יום.
כשהגעתי אליו שיחתנו גלשה מעבר לעבודה, לעם ישראל ולבורא עולם. גל שאל אותי בהפתעה “אורי, יש לך אולי איזה פרויקט גדול של נתינה שאני יכול להשתלב בו בהתנדבות?”
סיפרתי לו על חיים שפגשתי אתמול ועל הסיפור של ציפי. גל בלי לחשוב פעמיים אמר לי “אני בפנים” וגייס את אחיו אלמוג ואת כל אנשי משרדו. כן, סתם כך ללא כל תמורה הוא קבל על עצמו את הפרויקט באופן מלא.
אמרתי לו, תדע לך גל, יש כלל – מי שעושה טוב בחיים מקבל טוב.
שלושה ימים לפני סיום הפרויקט כשנותרו כמה עשרות אלפי שקלים לסיימו, קיבלתי שיחת טלפון מצמררת מגל: “אתה לא תאמין מה קרה לנו. במשק שבמושב ביצרון שבו נמצאים המשרדים, פרצה שרפה שכילתה את כל המשק ואת כל החברות והמשרדים השונים שהיו במשק למעט המשרד שלנו. כעשרה מטרים לפני המשרדים שלנו האש נעצרה, כאילו יד נעלמה עצרה אותה ולא נתנה לה להגיע למשרדנו”.
נזכרתי במשפט שאמרתי לגל בתחילת הפרויקט “מי שעושה טוב, מקבל טוב”.
הפרויקט הסתיים בהצלחה רבה. גל וחבריו הצליחו להגיע לקצת מעל מליון ₪, יותר נכון ל1,032,700 ₪ באמצעות 3929 תורמים נפלאים מעם ישראל.
ציפי אמרה שבלי קשר לכסף הרב שנאסף, לפני פרויקט ההתרמה היא הרגישה שעם ישראל שכח אותם לחלוטין, אבל עכשיו כל תרומה וכל משפט שמישהו כתב היא הרגישה את החיבוק הגדול והמחזק של עם ישראל.
ב 19.9.2016 ציפי נדקרה. בדיוק לאחר שנה בתאריך 19.9.2017 בערב ראש השנה ציפי עזבה את בית החולים ונכנסה לביתה.

כתבות קודמות

דיוק

אורי שכטר, מנהל אגף שורשים בארגון רבני צהר ופעיל חברתי. קודם כל תודה לבורא עולם

קרא עוד »

שמץ מינהו

אורי שכטר, מנהל אגף שורשים בארגון רבני צהר ופעיל חברתי. הסתכלתי על הבחור ושאלתי אותו:

קרא עוד »

כל נדרי

אורי שכטר, מנהל אגף שורשים בארגון רבני צהר ופעיל חברתי. עמדתי למעלה והתפללתי לבורא עולם:

קרא עוד »

רק צינור

אורי שכטר, מנהל אגף שורשים בארגון רבני צהר ופעיל חברתי.  יש בורא לעולם, והוא הברז.

קרא עוד »

אורי שכטר

אורי שכטר, מנהל אגף שורשים בארגון רבני צהר ופעיל חברתי. פרשת ניצבים פותחת במילים “אַתֶּם

קרא עוד »