עושה טוב מקבל טוב

אורי שכטר, מנהל אגף שורשים בארגון רבני צהר ופעיל חברתי.

קוראים לי חיים, ויש לי בת שקוראים לה ציפי. ציפי היא שוטרת ואמא לשני ילדים. לפני 9 חודשים היא נדקרה בשער הפרחים בירושלים על ידי מחבל והפכה להיות נכה 100%. היא נמצאת בכלא בבית החולים כבר תשעה חודשים

אשתי כנה ואני מתנדבים מעל 10 שנים במיזם החתונות של ארגון רבני צהר. במסגרתו אנו מכינים זוגות שאינם מוגדרים דתיים לקראת חתונתם. המפגש כולל בתוכו היכרות, לימוד משותף של קטע מהתורה או מדרש כלשהו, בהמשך אנחנו נוגעים בנושאים העוזרים לחיזוק הקשר הזוגי. בסיום המפגש אנחנו מתפצלים, כנה יושבת עם הכלה המיועדת ואני יושב עם החתן.
באחת ההדרכות נסענו לזוג שגר בעיר אשדוד. כשהגענו לבית הזוג התחלנו בהיכרות. למרות השמות המאוד ישראלים של בני הזוג שמעתי בקולם מבטא רוסי. בהיכרות הם סיפרו שהם עלו מאוקראינה, מיד שאלתי אותם מאיפה באוקראינה והבחור סיפר שהוא נולד באומן. זה העלה בנו את סף ההתרגשות הוא הראה לנו תמונות מאוד ישנות של משפחתו באומן ובגן סופיה. לאחר שהוא סיים את סיפור חייו שאלתי אותו שאלה קשה: 

 
“רוסיה ודרכה הקומוניסטית החריבו ומחקו את היהדות שלך ושל משפחתך לפחות חמשה דורות, סיפרת לנו שאחיך חגג בר מצווה לפני חצי שנה והניח תפילין. כמו כן סיפרת שאתם חברים 9 שנים ומתוכם אתם חיים ביחד כבר שנתיים, מה גרם לכם להחליט להתחתן בחתונה יהודית? מה הניצוץ היהודי ששמר אתכם כ”כ הרבה דורות של מרחק מהיהדות?”
הוא הסתכל עלי ובלי להתבלבל ענה: “חנוכה גאלט”, הסתכלתי עליו ולא הבנתי.
אז הוא חזר ואמר “מה לא ברור, חנוכה גאלט! סבא בכל חג חנוכה היה מחלק לנו חנוכה גלאט – כסף של חנוכה, דמי חנוכה”.
הקומוניסטים הצליחו להוציא ממשפחתו את כל הסממנים היהודיים נרות שבת, תפילין וכו’ והדבר היחיד שהשאיר אותם קשורים ליהדות וגרם להם להיות מחוברים בחזרה ליהדות זה המנהג ה”לכאורה” לא חשוב של דמי חנוכה לילדים. בזכות זה אחיו הקטן עשה בר מצוה ואף מניח תפילין ובזכות זה הוא עושה חתונה יהודית ומרגיש מחובר לעם היהודי.
חתן אחר בזוג נוסף שפגשנו הגדיר את עצמו “אתאיסט מסורתי”.
וזה הזכיר לי סיפור שסיפר לי חברי היקר והאהוב עופר וסיפרתי אותו לחתן המיועד. וכך סיפר חברי עופר: “אני אתאיסט בן של אתאיסט ונכד של אתאיסט.
לפני הרבה שנים כשהבת שלי היתה ילדה קטנה. במסגרת טיול שלנו לאיטליה לקחתי אותה ביום כיפור לתפילה בבית הכנסת הגדול של רומא. תוך כדי התפילה אמרתי לבתי שהיהודים עושים ככה והיהודים עושים ככה. בשלב מסוים בתי אמרה לי ‘אבא אבל אנחנו לא יהודים, אנחנו ישראלים’. באותו הרגע ירד לי האסימון ובשבת הראשונה שהגיעה אשתי הדליקה נרות שבת ואני עשיתי קידוש (לא בטוח שזה קרה בשעות הנכונות). אמרתי לעצמי מי אני שיעצור מסורת של 3,000 שנה.”
החתן הסתכל עלי ואמר לי “זה בדיוק זה, זה בדיוק אני”.
אחרי כמה ימים קיבלתי הודעת ווטסאפ מהחתן שביקש שאבדוק האם לתאריך יום החתונה שלהם יש איזה חשיבות יהודית מיוחדת אולי יארצייט של רב חשוב, שיוסיף משמעות יהודית נוספת לחופה שלהם.
חשוב שלא ניתן ציונים ונתייג אף אחד מעם ישראל, חשוב שנסתכל באהבה ובחיבור לכל עמנו הנפלא שרובו המוחלט מחובר בצורה זו או אחרת לשורשיו. היוונים ניסו להחשיך את האור של עם ישראל והאור הזה דולק עכשיו כאן בארץ ישראל בביתם של מיליוני משפחות יהודיות.
חג חנוכה שמח לכל עם ישראל.

כתבות קודמות

דיוק

אורי שכטר, מנהל אגף שורשים בארגון רבני צהר ופעיל חברתי. קודם כל תודה לבורא עולם

קרא עוד »

שמץ מינהו

אורי שכטר, מנהל אגף שורשים בארגון רבני צהר ופעיל חברתי. הסתכלתי על הבחור ושאלתי אותו:

קרא עוד »

כל נדרי

אורי שכטר, מנהל אגף שורשים בארגון רבני צהר ופעיל חברתי. עמדתי למעלה והתפללתי לבורא עולם:

קרא עוד »

רק צינור

אורי שכטר, מנהל אגף שורשים בארגון רבני צהר ופעיל חברתי.  יש בורא לעולם, והוא הברז.

קרא עוד »

אורי שכטר

אורי שכטר, מנהל אגף שורשים בארגון רבני צהר ופעיל חברתי. פרשת ניצבים פותחת במילים “אַתֶּם

קרא עוד »