ללכת אחרי הלב

אורי שכטר, מנהל אגף שורשים בארגון רבני צהר ופעיל חברתי.

תמיד כשתרצו לעשות משהו טוב, מישהו בתוכם, או מבחוץ ינסה להסביר לכן למה זה לא כדאי. לכו עם הלב הנקי שלכן ועל תתנו לאף אחד להפריע לכן

בי’ בטבת תשע”ז 08.01.2017 נרצחה סגן שיר חג’אג’ ז”ל בתם של הרצל ומירב, בפיגוע בארמון הנציב בהיותה בקורס קצינים. יום לאחר הלוויה הממלכתית של שיר בהר הרצל, התקשר אלי חברי הטוב ערן רולס וסיפר שהוא שמע את הרצל חג’אג’ אביה של שיר מדבר ברדיו בצורה מאוד מרשימה ומרגשת ושאל אותי: “אולי נלך לנחם את משפחתה של שיר?”.
לרגע חשבתי בליבי “אולי זה לא מתאים, יום אחרי הלוויה…?”. בסופו דבר הקשבתי ללב שלי ולערן. ביטלנו את הלו”ז לאותו בוקר, וקבענו להיפגש בשעה 10:00 בבוקר בביתה של שיר בעיר מעלה אדומים. כנראה הגענו בין הראשונים לפני שהבית התמלא במנחמים. כשנכנסנו לסלון הבית ראינו את הרצל ומירב חג’אג’, ההורים, ישובים על מזרון ומאחוריהם על הקיר מתנוסס בגאון דגל ישראל. כשהם ראו אותנו הם קמו ושאלו אותנו “מי אתם?”. 

ענינו להם “אנחנו הנציגים של עם ישראל, באנו לחזק ולחבק אתכם”. ישבנו אצלם לא מעט זמן ושמענו דברים מדהימים ומרגשים על שיר ז”ל שהייתה פשוט ילדה מדהימה. מאז אותו ביקור נוצרו קשרי חברות אמיצים ורציפים ביננו לבין הרצל ומירב הוריה של שיר ז”ל.
בי”ג בכסלו 30.11.2017 תשע”ח נרצח חייל הנח”ל רון-יצחק קוקיא בן לבנה ובועז בעיר ערד, על ידי שני בדואים בן 19 היה בנופלו.
יום אחד התקשרה אלי בתי עינב הלומדת באולפנה בערד ואמרה לי: “אבא אני וחברותי ראינו מודעות על כך שיש אזכרה ביום השלושים לנפילתו של רון בעיר ערד. האזכרה תתקיים בהשתתפות ראש העיר ובהשתתפות הוריו של רון ז”ל. חשבנו לקנות שוקולד ופרחים ולכתוב מכתב מרגש להוריו של רון ז”ל שבו יהיה כתוב ‘אוהבות אתכם, מחזקות ומחבקות בנות אולפנת ערד’ ובערב הזיכרון להביא את זה להוריו של רון”. 
אמרתי לעינב “ואוו, איזה רעיון מרגש ומקסים, אני מוכן לשלם את עלות השוקולד והפרחים, רק תגידי לי כמה עולה ואשלח לכם את התשלום”. אחרי כמה דקות עינב מתקשרת ואומרת לי: “אבא, החלטנו לרדת מהסיפור”. שאלתי “למה?”. עינב ענתה: “יש כמה בנות שאמרו שזו סתם התחנפות ושאנחנו בכלל לא מכירים את המשפחה הזו”.
אמרתי לה: “עינב, על תתייחסו, לכו על זה ובגדול יש פסוק שאומר ‘אֲשֶׁר עָשָׂה הָאֱלֹוקים אֶת־ הָאָדָם יָשָׁר וְהֵמָּה בִקְשׁוּ חִשְּׁבֹנוֹת רַבִּֽים’ תמיד כשתרצו לעשות משהו טוב, מישהו בתוכם, או מבחוץ ינסה להסביר לכן למה זה לא כדאי. לכו עם הלב הנקי שלכן ועל תתנו לאף אחד להפריע לכן”. הן הלכו על זה, וקשה לתאר כמה המחווה הפשוטה הזאת, ריגשה וחיזקה את הוריו של רון.
הסיפור הזה מתמצת את המסלול שעובר כל מי שרוצה לעשות טוב. תמיד יהיה מישהו שינסה לעצור אותנו מלעשות טוב. כשאנחנו קופצים לשמח חולים בבית החולים, גם אם נעבור עשרות רבות ולפעמים מאות חולים שישמחו מהביקור, תמיד יגיע בסוף איזה איש צוות שיעיר לנו. הילדים כבר יודעים שזה גם טוב לענווה שלנו ואומרים לו ‘איזה מזל שהגעת כמעט יצאנו מפה בלי לקבל שום הערה’.
לא נתקלתי כמעט במעשה כלשהו שעשינו, מעשה קטן או מעשה גדול, שלא היה מישהו שהסביר למה לא נכון לעשות אותו. הכי פשוט להקשיב ללב הטוב שלנו וללכת איתו, אפילו שלעיתים רחוקות נעשה טעות. אבל ברוב המקרים הלב שלנו לא טועה.

כתבות קודמות

דיוק

אורי שכטר, מנהל אגף שורשים בארגון רבני צהר ופעיל חברתי. קודם כל תודה לבורא עולם

קרא עוד »

שמץ מינהו

אורי שכטר, מנהל אגף שורשים בארגון רבני צהר ופעיל חברתי. הסתכלתי על הבחור ושאלתי אותו:

קרא עוד »

כל נדרי

אורי שכטר, מנהל אגף שורשים בארגון רבני צהר ופעיל חברתי. עמדתי למעלה והתפללתי לבורא עולם:

קרא עוד »

רק צינור

אורי שכטר, מנהל אגף שורשים בארגון רבני צהר ופעיל חברתי.  יש בורא לעולם, והוא הברז.

קרא עוד »

אורי שכטר

אורי שכטר, מנהל אגף שורשים בארגון רבני צהר ופעיל חברתי. פרשת ניצבים פותחת במילים “אַתֶּם

קרא עוד »