להיות יהודי

אורי שכטר, מנהל אגף שורשים בארגון רבני צהר ופעיל חברתי.

מאז שהבחור נקבר הוא מופיע לי בלילה בחלום כבר כמה פעמים, ומבקש שאוציא אותו מהחלקה הזאת כי הוא יהודי והוא סובל ייסורים קשים בקבר

למי שאיננו יודע אני עובד באגף שורשים של ארגון רבני צהר, אגף שעוזר ליהודים מכל העולם להוכיח את יהדותם בהמשך התהליך התיקים עוברים אישר של בתי הדיון הרבניים. בעיקר מדובר ביהודים ממדינות ברית המועצות לשעבר, מדינות אמריקה הלטינית ומדינות נוספות. חשוב לציין שכל התיקים שבהם אכן הוכחה היהדות, עוברים בהמשך אישור של בתי הדין הרבניים.

רוב הפונים אלינו הם זוגות המעוניינים להתחתן בחתונה יהודית כדת משה וישראל. לדוגמא, לפני כמה שנים, הגיע אלינו מפקד פלוגה בצנחנים להוכיח את יהדותו ואמר לנו: “בעוד שבוע יש לי ברית מילה ובעוד שלושה שבועות אני אמור להתחתן, תעשו מאמץ למצוא את יהדותי”. 

האמת שאת ההוכחה ליהדותו דרך סבתו מצאו עובדינו המסורים די מהר. במקביל למציאת האישור ליהדותו מצאו גם את הצל”ש שקיבל סבו היהודי. הסב היה מפקד גדוד בצבא הרוסי והסתער בראש הגדוד שלו ושם מצא את מותו. קשה לתאר את התרגשותו של המ”פ כשקיבל עם האישור ליהדותו גם את הצל”ש של סבו.

בחודש ספטמבר שנת 2018 נכנס למשרדנו אדם בסביבות גיל ה60 שהיה נראה לי מתיישב טיפוסי, שאלתי אותו: “למה הגעת אלינו?”
והוא ענה: “להוכיח יהדות”.

שאלתי אותו לשמו ועל מקום מגוריו. הוא אמר לי את שמו ושהוא גר בישוב מסוים ביהודה ושומרון. הוא המשיך וסיפר לי את הסיפור המדהים הזה: “אשתי ואני היינו לפני כ30 שנה בשליחות בעיר מינסק שבבלארוס. בשליחות ליווה אותנו ילד ששימש אותנו כמתורגמן. כשסיימנו את השליחות ניגשנו לראש הקהילה היהודית ואמרנו לו שאנחנו משאירים סכום כסף מסוים. ביקשנו שיתן את הכסף למתורגמן כשהוא עולה לארץ כולל מכתב עם הפרטים שלנו שיוכל להתקשר אלינו.

לאחר כמה שנים בערב ליל הסדר קיבלנו טלפון מהילד שהיה המתורגמן שלנו ‘אני בארץ ואין לי איפה להיות בליל הסדר’. אמרנו לו: ‘אתה מוזמן אלינו בשמחה’. הוא אמר: ‘לא נעים לי אבל אני לא לבד, אני נמצא פה עם שני אחי הקטנים’. אמרנו לו: ‘אתם מוזמנים אלינו שלושתכם בשמחה’. הם הגיעו אלינו וקיבלנו אותם בשמחה אף על פי שביתנו היה מלא במשפחתנו הגדולה.

לאחר שנגמר ליל הסדר ובהמשך גם נגמר חג הפסח, שמנו לב שלילדים האלה שהגיעו אלינו אין באמת לאן ללכת בארץ. אז השארנו אותם אצלנו. בהמשך מצאנו לילד שהיה המתורגמן שלנו ולאח שמתחתיו בתי ספר עם פנימיות שאליהם הם עברו והאח הקטן נשאר אצלנו ואימצנו אותו. הוא עבר אצלנו את שירותו הצבאי כלוחם. עכשיו יש לו חברה ובהמשך הוא אמור להתחתן ואני לא רוצה שהוא יתקע עם אישור היהדות שלו, אז באתי להסדיר את זה”.
תוך כדי כך שאני מדבר איתו, מברר היהדות שלנו מעלה תמונה של המצבה היהודית על קברם של סבא וסבתא של הבחור. בהמשך הוכחה יהדותו מעל לכל ספק. חשוב לציין ששנה קודם להגעתו אלינו לשורשים, אשתו ואימו המאמצת של הבחור נהרגו בתאונת דרכים.

והסיפור הכי מטלטל היה כאשר הגיע למשרדנו אדם חרדי שהופנה על ידי בית הדין הרבני בירושלים. הוא סיפר סיפור מדהים:
“בשנות התשעים עלה לארץ אדם ערירי מברית המועצות לשעבר והתגורר אצלנו בשכונת מאה שערים בירושלים. הוא היה שייך לקהילה שלנו, הוא לא הצליח להקים משפחה. חוץ ממני שהייתי חברו הטוב, לא היו לו יותר מדי חברים. לפני כמה חודשים הוא נפטר, בדקנו, בתעודת הזהות שלו, היה רשום שהוא לא יהודי וקברו אותו בבית העלמין בחלקה של ספק יהודים. (שם קוברים גם את כל מי שלא יהודי)”.
אז שאלנו את הבחור “נו, אז מה הבעיה? למה הגעת אלינו?”
הוא ענה “מאז שהבחור נקבר הוא מופיע לי בלילה בחלום כבר כמה פעמים, ומבקש שאוציא אותו מהחלקה הזאת כי הוא יהודי והוא סובל ייסורים קשים בקבר. בית הדין הפנה אותי אליכם ואמר שרק אתם תוכלו לעזור לי”.

צוות החוקרים שלנו בארץ ובחו”ל ביצע תחקיר מהיר ויסודי וגילה – האדם שנפטר ונקבר הוא יהודי מעל לכל ספק. בית הדין פסק בהתאם להמלצתנו שהוא יהודי. והעבירו אותו לבית העלמין היהודי שיוכל לנוח על משכבו בשלום.

כתבות קודמות

דיוק

אורי שכטר, מנהל אגף שורשים בארגון רבני צהר ופעיל חברתי. קודם כל תודה לבורא עולם

קרא עוד »

שמץ מינהו

אורי שכטר, מנהל אגף שורשים בארגון רבני צהר ופעיל חברתי. הסתכלתי על הבחור ושאלתי אותו:

קרא עוד »

כל נדרי

אורי שכטר, מנהל אגף שורשים בארגון רבני צהר ופעיל חברתי. עמדתי למעלה והתפללתי לבורא עולם:

קרא עוד »

רק צינור

אורי שכטר, מנהל אגף שורשים בארגון רבני צהר ופעיל חברתי.  יש בורא לעולם, והוא הברז.

קרא עוד »

אורי שכטר

אורי שכטר, מנהל אגף שורשים בארגון רבני צהר ופעיל חברתי. פרשת ניצבים פותחת במילים “אַתֶּם

קרא עוד »