מתכשרים - שואלים את הבד"ץ עדה חרדית

על כשרות דגים

המחלקה לכשרות וטהרת הדגים בוועד הכשרות שעל ידי הבד"צ, הצליחה ב"ה לחולל גדולות ורבות בתחום שהיה מוזנח מעט ביחס לתחומי כשרות אחרים.

מתקיימת השגחה צמודה בבתי האריזה של הדגים בארץ בכל שעות הפעילות שלהם במיון ובאריזה.
דג דג עובר לעיני המשגיח, כדי שיוכל לזהות אותו עם סימני הטהרה שלו ובדיקת טפילים ותולעים בכל סוגי הדגים.

הפיקוח על אריזת דגים קפואים מחו"ל המגיעים לארץ

אלו שמיובאים ללא עור, ההשגחה מתבצעת ע"י רבנים ומשגיחים מטעמינו שנוסעים למקומות האיסוף, מיון, ניקוי והקפאה במדינות ברחבי העולם: אוקראינה, פולין, טורקיה, הולנד, נורווגיה, ארה"ב, ארגנטינה, צ'ילה, טנזיה, קניה, ויטנאם, תאילנד וסין.

הפיקוח במפעלים בחו"ל הוא על כך שכל הדגים המשווקים בהשגחת הבד"צ לא יעברו הזרקות של חומרים מפוקפקים לבשר הדג. כמו כן קיים פיקוח הדוק שבכל שלבי ההקפאה לא יחדירו לקרח שום חומר.

הברקה בפירות
חלק מסוגי תפוחי העץ ופירות ההדר עוברים הברקה ומריחה בדונג שיש בו חשש לאיסור. בחנויות שבהשגחת הבד"ץ הדונג יהיה כשר לפסח ולימות השנה.

בדיקת קטניות ופירות יבשים

יש לבדוק לפני השימוש-(הוראה מחייבת על פי ההלכה) במוצרי קטניות: חומוס, שעועית, עדשים וכן באורז, חיטה וגריסים. גם בפירות יבשים אי אפשר להבטיח נקיון מוחלט וכן ישנה אפשרות של התפתחות וחדירת חרקים אחרי האריזה, בתקופת האחסון בחנות או בבית.

בדקתי ולא נכשלתי
 יצאתי לקניות ברשת מזון גדולה, על המדף היה שלט "כשר לפסח" בהשגחת הבד"ץ, לקחתי 5 יחידות ושמתי בעגלה. לפתע הילד שלי אומר לי:אבא, תראה, אין כשרות לפסח על המוצר… בדקתי ולהפתעתי ראיתי שחלק מהאריזות הן בלי כשרות לפסח כלל. האריזות נראות זהות מלבד החותמת השונה… החותמת על המוצר היא הערובה היחידה ויש לבדוק היטב את המוצרים.

בדיקת חרקים בפירות יבשים

בט"ו בשבט, שיחול ביום שני הקרוב, יקיימו המוני בית ישראל כבכל שנה את המנהג ויאכלו ממגוון פירות הארץ וכן פירות יבשים רבים. חלק מאותם פירות ידוע שהוא עלול להכיל חרקים כאלה ואחרים, ובמקרים רבים אף מדובר בתופעה שאינה ניתנת לשליטה או לפיקוח באופן מוחלט. לפיכך גם המוצרים שעליהם חותמת הבד"ץ, על הציבור לבודקם לפני השימוש.
כידוע, איסור חרקים הוא אחר האיסורים החמורים שבמאכלות אסורות הכתובות בתורה. 

ראשית מחמת ריבויי הלאווין שנכתבו בתורה על אכילת חרקים; שנית, החרקים השלמים אין להם ביטול אפילו בשישים; שלישית, חרקים קטנים במזון הם דבר מצוי ושכיח מאוד, ולפעמים בחתיכת מזון קטנה אפשר למצוא כמה וכמה חרקים.
בהוראת רבני בד"ץ העדה החרדית חילקנו את המוצרים ברשימת המוצרים שלהלן לשתי דרגות כדי שידע הציבור כיצד לצרוך נכון את המוצרים למיניהם:
"יש לבדוק לפני השימוש" – דהיינו הוראה מחייבת על פי ההלכה, כגון מוצרי קטניות (אורז, גריסים, חיטה, עדשים, שעועית, חומוס וכו'), פירות יבשים (תמרים, תאנים, צימוקים ומשמש) ועוד, הנארזים בבתי אריזה שבהשגחתנו, הם ללא חשש טבל, שמיטה וחששות איסור.
ואולם בעניין חשש חרקים, גם לאחר הקפדתנו לארוז באיכות טובה וגם לאחר בדיקות מדגמיות אי אפשר להבטיח ניקיון מוחלט, וכן יש אפשרות של התפתחות וחדירת חרקים אחרי האריזה בתקופת האחסון בחנות וגם בבית.
במוצרים אלו חלה חובה על פי ההלכה לבודקם לפני האכילה, על כן מופיעה על האריזות הוראה "יש לבדוק לני השימוש".

"ראוי לבדוק לפני השימוש" – נכון וראוי לנהוג כך לכתחילה בשימורי ירקות ופירות ועוד, הנבדקים בתהליך היצור או לפני השיווק בדיקה מדגמית, ומהניסיון שלנו שכיחות הנגיעות בהם לאחר הבדיקות נמוכה מאוד. וכן מוצרים שעצם המציאות של חרקים בהם היא בשכיחות נמוכה באופן שהדעת נוטה שאינו בגדר "מיעוט המצוי", אולם אין הדבר מוכרע. כמו כן יש מוצרים שלאחר הייצור אין בהם חשש חרקים, אולם הם בדרגת רגישות גבוהה אף כי בפועל השכיחות בהם נמוכה לחדירת חרקים באחסון בצרכניות או בבית. על כן ראוי ונכון לכתחילה לבודקם בדיקה קלה, אולם הבדיקה אינה בגדר חיוב גמור.

קפה ותה

שאלנו את משגיח בד"ץ העדה החרדית: איך מכינים קפה בשבת לפי ההלכה?

בשבת צריך לבדוק אם במשקאות שאנו מכינים כמו קפה ותה יש בישול או לא. למשל, קפה טורקי לא עובר תהליך בישול, ולכן אסור להערות עליו מים חמים בשבת, לעומת קפה נמס, העובר תהליך בישול מלא, ומותר להערות עליו מים מכלי ראשון, אך יש המהדרים מכלי שני. לגבי תה, המהדרים נוהגים להכין תמצית מבעוד מועד, אך למי שלא הספיק מותר להכין בכלי שלישי.
לרוויה!

שאלנו את משגיח בד"ץ העדה החרדית: מה מברכים על קרוטונים?

קרוטונים ברכתם בורא מיני מזונות, מכיוון שנעשו מלחם מיוחד שאינו ראוי כל כך לאכילה ועשוי רק לצורך הקרוטונים, ובלשון ההלכה נקרא קשה ככסנין. אם אכל מהקרוטונים לבד מברך עליהם על המחיה.

בתיאבון!

עוגת גבינה

שאלנו את משגיח בד"ץ העדה החרדית: מה מברכים על עוגות גבינה?

אם אין בעוגות קמח, ברכתן שהכול, אך אם יש בה יותר מעשרה אחוזי קמח, ברכתן מזונות. אם לא כתוב על האריזה יש להתקשר למשרדי ועד הכשרות. עוגות וטורטים של פסח בהשגחת בד"ץ העדה החרדית ברכתן שהכול. בתאבון!

שאלנו את משגיחי בד"ץ העדה החרדית: מה מברכים על גרנולה?

תערובת של שיבולת שועל ופירות יבשים הנקראת גרנולה ברכתה בורא פרי האדמה. אף על פי ששיבולת שועל היא מחמשת מיני דגן, התערובת אינה עוברת בישול אלא קלייה, ולכן מברכים על התערובת בפה"א (במפעלים שמבשלים את הגרנולה ברכתה מזונות). התערובת כוללת גם פירות יבשים, אך עדיין הולכים אחר רוב התערובת, שהוא שיבולת שועל.

גלידה

שאלנו את משגיחי בד"ץ העדה החרדית: מה מברכים על גביע גלידה?

גביעי גלידה שמטרתם רק להחזיק את הגלידה, מברכים שהכול על הגלידה ופוטרים גם את הגביע. אם אכלו ביחד ונשאר קצת מהגביע, אין צריך לברך עליו. גלידות קסטה או הביסקוויטים של הקרמבו שהם מזונות בפני עצמם, אין הם נפטרים בברכת שהכול, וצריך לברך עליהם מזונות בנפרד.

שאלנו את משגיחי בד"ץ העדה החרדית: האם מוצרים בחנות פלאפל שמוכרת גם פיצה הם חלביים?

אם החנות מוכרת גם פיצה או מוצרים חלביים, הפלאפל עצמו וכל המוצרים הם בחזקת חלבי. יש להיזהר גם בחנות המוכרת עם הפלאפל בשר, כגון שניצלים, שאז הפלאפל והצ'יפס בשריים ולא רק בחזקת בשרי, כי יש חשש שהם מטוגנים באותו השמן. לכן ראוי לבדוק את התעודות במקומות שאינם פרווה ולראות מה הגדרת המקום, חלבי או בשרי.